skip to Main Content
Kobieta Robi Inhalacje

Zapalenie oskrzeli – wszystko, co musisz wiedzieć.

Zastanawiasz się, jak skutecznie rozpoznać zapalenie oskrzeli? Zobacz, co musisz wiedzieć o chorobie, która w pierwszym stadium może przypominać przeziębienie!

Przyczyny zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli jest chorobą o podłożu wirusowym. W większości przypadków wywoływana jest przez te same wirusy, które powodują przeziębienie lub grypę.

Czasem, jednak bardzo rzadko do zapalenia oskrzeli może dojść także w przypadku infekcji bakteryjnej – poprzez tzw. bakterie atypowe, które nie barwią się podczas barwienia metodą Grama.

Zapalenie oskrzeli, tak samo jak zapalenie płuc może zostać wywołane jako następstwo przeziębienia lub grypy – zwłaszcza tej „niedoleczonej” lub leczonej nieprawidłowo. Wirusy, które atakują górne drogi oddechowe czasem mogą doprowadzić także do infekcji dolnych dróg oddechowych – wówczas może rozwinąć się zapalenie oskrzeli.

Przeziębienie oraz grypa skutecznie obniżają także naszą odporność. Nasz organizm staje się bardziej podatny na kolejne infekcje bateryjne oraz wirusowe.

Objawy zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli najczęściej objawia się męczącym, długotrwałym kaszlem, któremu towarzyszy odkrztuszanie się wydzieliny.

To właśnie na tym etapie bardzo łatwo jest pomylić zapalenie oskrzeli z klasyczną infekcją górnych dróg oddechowych.

Ważne jest tutaj zwrócenie uwagi na kolor wydzieliny – w przypadku zapalenia oskrzeli będzie ona miała białawy, czasem ropny odcień. W sytuacji wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych wydzielina ma raczej kolor przezroczysty, bezbarwny.

U chorych na zapalenie oskrzeli występuje także podwyższona, a czasem bardzo wysoka gorączka. Co więcej, w przypadku zapalenia oskrzeli może wystąpić ogólne osłabienie organizmu, bóle mięśni a także świszczący oddech.

Diagnostyka zapalenia oskrzeli

Z racji tego, że objawy zapalenia oskrzeli bardzo często są zbliżone do klasycznej infekcji górnych dróg oddechowych lub grypy, bardzo ważna jest właściwa diagnostyka.

Powinniśmy zgłosić się do lekarza, jeśli pomimo rekonwalescencji oraz zażywania preparatów na infekcje dróg oddechowych, nasz stan zdrowia nie ulega poprawie – zwłaszcza, jeśli ciągle utrzymuje się podwyższona lub wysoka temperatura ciała.

Niepokój powinny wzbudzić także problemy z oddychaniem, świszczący oddech czy ból w klatce piersiowej.

Ponieważ objawy zapalenia oskrzeli mogą przypominać zapalenie płuc, istotne jest jego wykluczenie. W tym celu konieczna może okazać się dalsza diagnostyka, jednak o tym powinien zdecydować już lekarz prowadzący.

W sytuacji, w której kaszel utrzymuje się około 3 miesięcy w roku, lekarz może podejrzewać także tak zwane przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Powodem przewlekłego zapalenia oskrzeli najczęściej są czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza, palenie papierosów czy ekspozycja na pyły.

Leczenie zapalenia oskrzeli

Podczas leczenia zapalenia oskrzeli kluczowa jest regeneracja. W przypadku występowania gorączki, należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej.

Zalecane jest także stosowanie środków mających na celu obniżenie temperatury. Tutaj należy jednak pamiętać, aby nie łączyć leków bazujących na paracetamolu z tymi zawierającymi w swoim składzie ibuprofen.

Jeśli mamy problemy z zalegającą wydzieliną, pomocne może być także wdrożenie leków lub preparatów ułatwiających odkrztuszanie, takich jak przykładowo FLUIMUCIL FORTE lub FLUIMUCIL MUKO.

Oprócz można stosować także inhalacje z olejami eterycznymi, które pozwolą na udrożnienie dróg oddechowych i mogą przynieść upragnioną ulgę.

W przypadku, kiedy podczas zapalenia oskrzeli występuje u nas suchy kaszel, możliwe może okazać się także wdrożenie leków przeciwkaszlowych.

Ważne jest, iż podczas zapalenia oskrzeli nie stosuje się antybiotyków, gdyż nie będą one działały na wywołujące zapalenie wirusy.

Co z zapaleniem oskrzeli u dzieci?

Zapalenie oskrzeli jest stosunkowo często diagnozowaną przypadłością u dzieci. Jak poradzić sobie w przypadku zapalenia oskrzeli u dziecka?

Przede wszystkim, podobnie jak u dorosłych, zapalenie oskrzeli u dziecka w większości przypadków spowodowane jest infekcją wirusową. W zależności od wieku dziecka, zapalenie oskrzeli może mieć różny stopień nasilenia. Nie należy lekceważyć jednak żadnego z objawów.

Podczas zapalenia oskrzeli u dziecka w pierwszej kolejności można zaobserwować nieżyt nosa lub gardła, następnie suchy kaszel, który może przerodzić się w mokry.

Podczas wystąpienia kaszlu mokrego w płucach zalega wydzielina, która może prowadzić do charakterystycznego, świszczącego oddechu – zwłaszcza, jeśli dziecko podczas zapalenia oskrzeli ma problemy z odkrztuszaniem wydzieliny.

Należy pamiętać, aby nie lekceważyć żadnego z objawów, zwłaszcza, jeśli nie ustępują one po stosowaniu preparatów na choroby dróg oddechowych.

Back To Top