Zastanawiasz się, gdzie kupić leki Fluimucil? Przedstawiamy listę miejsc, w których dostaniesz produkty marki Fluimucil!…

Zapalenie oskrzeli u niemowląt. Fakty i mity.
Zapalenie oskrzeli to jedna z infekcji wirusowych układu oddechowego. Zastanawiasz się, jak właściwie rozpoznać ten rodzaj infekcji, jak ją leczyć i co ją charakteryzuje? Przeczytaj!
Zapalenie oskrzeli u dzieci – przyczyny
Zapalenie oskrzeli u dzieci w większości przypadków powodowane jest przez te same grupy wirusów, które odpowiadają za przeziębienia oraz grypy. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że zapalenie oskrzeli w ponad 90% przypadków powodowane jest właśnie przez wirusy – zapalenia oskrzeli spowodowane przez bakterie należą do rzadkości.
Przypadki bakteryjnego zapalenia oskrzeli występują w przypadku kontaktu dziecka z bakteriami atypowymi oraz bakterią odpowiedzialną za krztusiec.
Bakteryjne oraz wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych trwają około tygodnia i mają stosunkowo ostrzy przebieg.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że u dzieci najczęściej mamy do czynienia z ostrym zapaleniem oskrzeli, które rozwija się zazwyczaj w sezonie jesienno-zimowym.
Ostre zapalenie oskrzeli u dziecka może nastąpić w chwili, kiedy wirusy odpowiedzialne za przeziębienie trafią do dróg oddechowych.
Objawy zapalenia oskrzeli
Zapalenie oskrzeli u dziecka rozwija się stopniowo. Do pierwszych objawów należy suchy kaszel o różnym nasileniu. Może on wykończyć dziecko, zwłaszcza, jeśli nasila się w nocy i utrudnia prawidłowy sen oraz regenerację (która jest kluczowa w przypadku wystąpienia lub rozwoju infekcji).
Pojawia się także gorączka lub podwyższenie temperatury ciała. Dziecko może zacząć się pocić. Mogą pojawić się także zmiany w oddechu (duszności lub oddech spłycony). Zwłaszcza u małych dzieci lub niemowląt mogą pojawić się odruchy wymiotne.
Po około 2-3 dniach kaszel suchy zaczyna zmieniać się w kaszel mokry – jest on mniej męczący, a dziecko zaczyna wydalać zalegająca w drogach oddechowych wydzielinę.
Mniejsze dzieci mogą mieć trudności z wydaleniem zalegającej wydzieliny, przez co mogą pojawić się zmożone odruchy wymiotne oraz wymioty.
Dziecko może mieć także o wiele mniejszy apetyt, ponieważ zalegająca w żołądku wydzielina upośledza działanie układu trawiennego.
Jak więc wygląda ogólna charakterystyka ostrego zapalenia oskrzeli u dziecka:
- dokuczliwy, silny kaszel,
- wymioty (które mogą występować w momencie, kiedy dziecko nie odkrztusza zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, tylko ją połyka),
- odkrztuszanie wydzieliny w lekko białej, żółtej lub zielonej barwie,
- wyraźnie złe samopoczucie,
- bóle mięśni oraz brzucha,
- głośny, świszczący oddech,
- spłycony oddech (który występuje zazwyczaj u najmłodszych dzieci oraz niemowląt),
- wysoka lub podwyższona temperatura.
Oczywiście nie wszystkie z wymienionych objawów występują jednocześnie. Ostre zapalenie oskrzeli, jak wiemy z poprzedniej części tego artykułu, ma różny przebieg w zależności od etapu rozwoju zapalenia.
I chociaż główne objawy będą zauważalne przez okres około tygodnia, kaszel może utrzymywać się nawet do 21 dni po przebytym zapaleniu oskrzeli.
Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dziecka?
W okresie niemowlęcym, dziecko przechodzące ostre zapalenie oskrzeli powinno być bezwzględnie hospitalizowane. Jest to szczególnie ważne z powodu potencjalnych odruchów wymiotnych.
Większe dzieci powinny zostawać pod ścisłym nadzorem rodzica. Natychmiastowej wizyty u lekarza wymagają objawy takie, jak:
- bardzo silny, utrzymujący się od kilku dni kaszel,
- gorączka utrzymująca się powyżej 38 stopni,
- zmiany w oddechu – duszności, spłycony oddech, świszczący oddech.
W początkowym okresie choroby (kiedy występują jedynie objawy zakażenia wirusowego) nie ma konieczności stosowania antybiotyku. Należy jednak pamiętać o dobrym nawodnieniu dziecka oraz podawaniu leków przeciwgorączkowych.
W przypadku, kiedy kaszel przerodzi się już w bardziej produktywny (czyli kaszel mokry, przy którym występuje wydalanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny) warto zastosować preparaty ułatwiające odkrztuszanie, jak Fluimucil Muko Junior, który jest przystosowany do podawania dla dzieci już od 2 roku życia.
Konieczna jest także regeneracja w odpowiednio wietrzonym oraz nawilżonym pomieszczeniu.