skip to Main Content
Kaszląca Kobieta Podczas Choroby Dróg Oddechowych

TOP 5 sposobów na mokry kaszel

Czym jest tak naprawdę kaszel mokry? Skąd się bierze, a co najważniejsze, jak skutecznie go wyleczyć? Na te pytania odpowiadają eksperci FLUIMUCIL, a dodatkowo zdradzają TOP 5 sposobów na szybkie pozbycie się mokrego kaszlu.

Czym jest kaszel mokry?

Kaszel mokry zwany jest tak zwanym kaszlem produktywnym lub wilgotnym. Jest on głęboki i „bulgoczący” w dźwięku. Można nazwać go sojusznikiem w walce z przeziębieniem, ponieważ to dzięki niemu z dróg oddechowych usuwana jest wydzielina wraz z martwymi oraz żywymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Cechuje go częste odkrztuszanie wydzieliny w ciągu dnia i nasilenie w godzinach porannych – kiedy po nocy w drogach oddechowych została zebrana duża ilość wydzieliny. Chociaż kaszel mokry nie jest tak uciążliwy, jak kaszel suchy, jego długie utrzymywanie się oraz problemy z odkrztuszaniem mogą być uporczywe dla chorego.

Skąd bierze się kaszel mokry?

Przyczyną kaszlu mokrego są infekcje dróg oddechowych. Występuje najczęściej w przypadku infekcji bakteryjnej, zwłaszcza zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc. Może występować także w przypadku chorób takich jak mukowiscydoza czy alergia.

Ważnym w przypadku określenia przyczyny kaszlu mokrego jest jednak obserwowanie tak zwanej plwociny  (plwocina to wykrztuśna wydzielina dróg oddechowych, w skład której wchodzą między innymi: ślina, komórki złuszczonego nabłonka czy pyły).

Przykładowo:

 • W przypadku występowania plwociny ropnej z największą pewnością można stwierdzić, że kaszel ma swoją przyczynę właśnie w infekcji bakteryjnej dróg oddechowych: zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli oraz zapalenia płuc;
 • Produktywny, przewlekły kaszel mokry pojawiający się głównie w godzinach porannych może być objawem obturacyjnej choroby płuc (POChP) i wymaga konsultacji z lekarzem;
 • Kaszel mokry, któremu towarzyszy obecność gródek i czopów w wydzielinie może świadczyć o mukowiscydozie oraz zakażeniu grzybiczym;
 • Przezroczysta, a zarazem lepka wydzielina może świadczyć o infekcji wirusowej lub astmie;
 • Wystąpienie krwi w plwocinie może wskazywać na: gruźlicę, nowotwór płuc, zapalenie oskrzeli i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Kaszel mokry może wystąpić też jako następstwo kaszlu suchego, który pojawia się w przypadku wystąpienia infekcji wirusowej, na przykład grypy. Wówczas kaszlowi mokremu może towarzyszyć wydzielina z:

 • ust,
 • nosa,
 • oskrzeli.

Oprócz tych dolegliwości może pojawić się także ból w klatce piersiowej, drapanie w gardle oraz duszności.

Duszności to zaburzenia oddychania, o których możesz przeczytać więcej tutaj.

Pilnej interwencji lekarskiej wymaga kaszel mokry, któremu towarzyszą:

 • pojawienie się krwi oraz duszności,
 • kaszel z pienistą wydzieliną oraz sinicą – ten może świadczyć o niewydolności serca oraz wskazywać na obrzęk płuc.

Jak leczyć kaszel mokry? Sprawdzone sposoby.

Chociaż przedstawione powyżej przykłady mogą budzić lekkie zaniepokojenie, należy pamiętać, że jeśli kaszel mokry występuje bez wskazanych dolegliwości towarzyszących, najprawdopodobniej nie wymaga on konsultacji z lekarzem i można zastosować domowe sposoby oraz leki, które pomogą zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości pomóc w leczeniu kaszlu mokrego.

TOP sposób #1 – syrop z cebuli

Syrop z cebuli to prawdopodobnie specyfik, który większość zna z czasów dzieciństwa. I choć specyfik wydaje się dla wielu przedpotopowy, jego działanie jest skuteczne.

To nie tylko sposób na przeziębienie i wzmocnienie odporności, ale też cenne źródło witaminy C. Warto pamiętać, że cebula ma także właściwości bakteriobójcze – a jak pisaliśmy w poprzednich wersach artykułu, większość przyczyn kaszlu mokrego ma swoje źródło właśnie w infekcjach bakteryjnych.

Syrop z cebuli ma właściwości wykrztuśne, dzięki czemu jest remedium na kaszel suchy i mokry. Rozrzedza zalegającą w gardle wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.

Chociaż nie każdy jest jego zwolennikiem, głównie ze względu na smak, sam przepis na przygotowanie domowego syropu jest stosunkowo prosty:

 • Cebulę pokroić w plastry,
 • Ułożyć warstwami i dodać miód lub zasypać cukrem (my polecamy użycie miodu,  gdyż miód ma wiele cudownych właściwości prozdrowotnych),
 • Dodać kilka pokrojonych ząbków czosnku.

Całość powinno się odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin i spożywać 3 do 5 razy dziennie.

TOP sposób #2 – odpowiednie nawilżenie pomieszczeń

Suche powietrze może dodatkowo podrażniać drogi oddechowe, dlatego wskazane jest, aby stosować nawilżacze powietrza (codziennie, a w przypadku występowania objawów infekcji górnych dróg oddechowych – tym bardziej).

Suche powietrze powoduje wysychanie śluzówki i może prowadzić do nawracającego kaszlu oraz infekcji. Należy jednak pamiętać, że zbyt wysoka wilgotność powietrza także nie jest wskazana, ponieważ mogą pojawić się roztocza, grzyby, bakterie oraz wirusy.

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach to od 40 do 60 procent.

Warto jednak pamiętać, aby nawilżacz stał na środku pomieszczenia, ponieważ zapewni równomierne rozprowadzenie wilgoci.

Zazwyczaj już po 3 godzinach od uruchomienia urządzenia powietrze zostaje nawilżone i staje się najbardziej optymalne dla naszego organizmu.

TOP sposób #3 – inhalacje

O inhalacjach mówiono i pisano już wiele, jednak tak, jak w przypadku syropu z cebuli wielu osobom kojarzy się z czasami dzieciństwa. Należy jednak pamiętać, że domowe sposoby stosowane przez prababcie i babcie nie zawsze są tymi „przestarzałymi” i czasem warto do nich wrócić.

W przypadku wystąpienia kaszlu mokrego rekomendowane są dwa rodzaje inhalacji:

 • z użyciem olejków eterycznych,
 • z użyciem roztworu z soli fizjologicznej.

W przypadku stosowania inhalacji z użyciem olejków należy dobrać odpowiedni z nich – to absolutna podstawa. W leczeniu kaszlu szczególnie polecany jest olejek tymiankowy oraz olejek eukaliptusowy.

Aby inhalacja była skuteczna, należy przygotować miskę z gorącą wodą, do której wkropione zostało kilka kropel wybranego olejku eterycznego. Następnie należy przykryć głowę ręcznikiem i spokojne wdychać nosem gorące powietrze. Wydechy wykonujemy ustami.

Inhalacji na kaszel nie należy przeprowadzać jednak zbyt często. Optymalna ilość to raz, maksymalnie dwa razy w ciągu dnia.

TOP sposób #4 – zioła i napary

Ziołami, które pomogą w zwalczaniu mokrego kaszlu są między innymi rumianek, lipa drzewna, tymianek pospolity oraz podbiał pospolity.

W zależności oraz rodzaju wybranego naparu mają one działanie polegające na:

 • Wzmaganiu powstawania wydzieliny, co w rezultacie ułatwia jej odkrztuszanie,
 • Ochronie warstwy, która pozwala na lepszy przepływ zalegającej wydzieliny.

TOP sposób #5 – FLUIMUCIL

Dla tych, którzy preferują szybkie metody leczenia mokrego kaszlu przygotowaliśmy specjalne, przeciwkaszlowe preparaty lecznicze dostępne w aptekach internetowych oraz stacjonarnych.

Będą one dobrym zamiennikiem dla osób, które nie przepadają za domowymi syropami i preferują użycie produktów przebadanych farmakologicznie.

W przypadku wystąpienia uporczywego, mokrego kaszlu polecamy FLUIMUCIL FORTE 600, który dzięki maksymalnej dawce acetylocysteiny pozwala na szybkie zwalczenie uporczywego, mokrego kaszlu.

FLUIMUCIL FORTE 600 występuje w formie tabletek musujących. Rozrzedza wydzielinę z dróg oddechowych i ułatwia jej odkrztuszanie.

Zaleca się stosowanie preparatu na 4 godziny przed snem, aby uniknąć odkrztuszania wydzieliny nocą. Dawkowanie leku FLUIMUCIL FORTE 600 to 1 tabletka musująca na dobę.

Przypominamy jednak, że lek FLUIMUCIL FORTE jest przeznaczony do stosowania dla osób powyżej 18. roku życia.

Zaciekawił Cię powyższy artykuł? Sprawdź nasze pozostałe wpisy!

Back To Top