skip to Main Content
Chora Dziewczynka Trzymająca Się Za Głowę W łóżku

Mokry kaszel u dziecka – jakie są rodzaje, przyczyny i leczenie?

Kaszel jest często występującą dolegliwością u dzieci. Zazwyczaj świadczy on o toczącej się w organizmie infekcji wirusowej lub bakteryjnej infekcji dróg oddechowych. Bywa on niezwykle męczący, zwłaszcza, że może towarzyszyć mu ból głowy, gardła, a nawet gorączka. Jakie są jego przyczyny i leczenie?

Rodzaje mokrego kaszlu u dziecka

Ze względu na czas trwania kaszlu mokrego wyróżniamy dwa rodzaje:

  • kaszel ostry, trwający do trzech tygodni, którego przyczyną są infekcje górnych dróg oddechowych,
  • przewlekły kaszel.

Można też rozróżnić dwa podstawowe kryteria kaszlu:

  • kaszel mokry,
  • kaszel suchy.

Kaszel mokry u dziecka jest charakterystyczny w przypadku wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych. Często jest także następstwem kaszlu suchego. Należy jednak pamiętać, że może on występować także w przypadku wystąpienia mukowiscydozy lub obturacyjnej choroby płuc.

U dziecka, u którego występuje kaszel mokry, widoczne są także inne objawy, jak podwyższona gorączka, ból gardła, ból głowy lub zatok.

Kaszel przewlekły – występujący przez okres dłuższy niż 8 tygodni, bez wątpienia wymaga wizyty u lekarza, zwłaszcza, kiedy podczas leczenia kaszlu nie dochodzi do poprawy.

Wydalana wydzielina (w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych) może przybierać kolor zielony lub żółtawy.

Małe dzieci, które nie potrafią wykrztusić wydzieliny, mogą ją połykać – co często prowadzi do wystąpienia wymiotów.

Mokry kaszel u dziecka – przyczyny

Jak już wiemy, jedną z najczęściej wystepujących przyczyn wystąpienia mokrego kaszlu u dziecka jest infekcja bakteryjna lub wirusowa w obrębie górnych dróg oddechowych. To jednak nie jedyna przyczyna, w której dziecko może mieć problem z mokrym kaszlem.

Przyczyną występowania kaszlu mokrego może być także zapalenie płuc, oskrzeli, krtani lub tchawicy. W takim wypadku niezbędna będzie wizyta u lekarza, który podczas diagnozy zastosuje niezbędny plan leczenia.

Przyczyną kaszlu u dziecka może okazać się także zwykłe przeziębienie.

Kaszel mokry pojawia się też w sytuacji, kiedy u dziecka występuje refluks żołądkowo przełykowy. 

Mokry kaszel u dzieci – leczenie

Leczenie mokrego kaszlu i dziecka nie różni się wiele od tego, które stosuje się w przypadku tych dolegliwości u dorosłych.

W większości przypadków – jeśli rzeczywiście mamy do czynienia z kaszlem mokrym związanym z infekcją bakteryjną lub wirusową – objawy powinny ustąpić już kilka dni po stosowaniu leczenia.

Warto jednak zaopatrzyć się w preparaty rozrzedzające wydzielinę. Należy pamiętać, aby preparaty te były odpowiednie do stosowania u dzieci.

Bezpiecznym dla dzieci rozwiązaniem jest preparat FLUIMUCIL MUKO JUNIOR, dozwolony do stosowania u dzieci od 3. roku życia. Zawiera niewielką dawkę acetylocysteiny, dzięki czemu jest skuteczny i bezpieczny w leczeniu infekcji u dzieci, ale też u dorosłych, u których odruch kaszlowy nie jest uciążliwy, a infekcja dopiero zaczęła się rozwijać. Preparat ten ułatwia odkrztuszanie wydzieliny oraz oczyszcza drogi oddechowe dzieci.

Leczenie domowymi sposobami

Kaszel mokry u dzieci można leczyć także domowymi sposobami.

Skuteczne będą w tym wypadku inhalacje z użyciem roztworu soli fizjologicznej. Inhalacje sprzyjają rozrzedzeniu się wydzieliny, dzięki czemu ułatwiają jej odkrztuszanie.

Z kaszlem mokrym można poradzić sobie także stosując syrop z cebuli, który ma działanie wykrztuśne i antybakteryjne. Pozwoli on pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Warto pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu dziecka. Sprawdzi się tutaj woda, herbaty z malinami lub cytryną oraz miodem.

Należy zadbać też o odpowiednie nawilżenie powietrza.

Na pewno należy pamiętać o tym, aby zachęcać dziecko do kaszlu, aby ułatwić wykrztuszanie się zalegającej wydzieliny.

W przypadku wystąpienia nagłej zmiany temperatury ciała u dziecka (która może wystąpić przy kaszlu mokrym) warto mieć w domu także paracetamol. Należy jednak pamiętać, aby także był przeznaczony do stosowania u dzieci.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Mokry kaszel u dziecka w wielu wypadkach nie wymaga wizyty u lekarza i jest związany z wystąpieniem infekcji dróg oddechowych. Kiedy jednak należy skonsultować występowanie kaszlu z pediatrą?

Skonsultuj się w lekarzem, kiedy oprócz kaszlu występuje zakrztuszanie – może świadczyć o pojawieniu się ciała obcego w drogach oddechowych.

Nie lekceważ sytuacji, w których kaszel pojawia się u noworodka lub utrzymuje się dłużej, niż 4 tygodnie.

Powinieneś zwrócić także uwagę na:

  • krwioplucie,
  • nawracający kaszel,
  • duszności,
  • problemy z połykaniem.
Back To Top