skip to Main Content
Kaszel-lekarstwo

Koronawirus. Jak leczyć COVID-19 w domu?

Czym jest COVID-19?

COVID19 jest jedną z chorób zakaźnych o podłożu wirusowym. Atakuje drogi oddechowe. Może objawiać się podobnie, jak przeziębienie. W cięższych  przypadkach wywołuje jednak powikłania takie, jak zapalenie płuc. Może także dojść do ostrej niewydolności oddechowej. Najbardziej narażona na COVID-19 jest grupa osób z przewlekłymi chorobami. Ryzyko zakażenia jest też zwiększone w przypadku osób starszych. Za rozwinięcie się choroby odpowiada koronawirus SARS-CoV-2.

Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Do zarażenia COVID-19 dochodzi poprzez drogę kropelkową. W praktyce oznacza to, że zakażenia może dojść poprzez bliski kontakt z osobami chorymi na COVID-19.  Przenoszenie koronawirusa odbywa się przez drobne kropelki z dróg oddechowych, obecnych w ustach oraz nosie. Oznacza to, że każde kaszlnięcie lub kichnięcie osoby zarażonej może prowadzić do transmisji koronawirus na osoby w pobliżu. Patogeny COVID-19 mogą też osiadać na różnych powierzchniach i obiektach znajdujących się w pobliżu.

Czy można leczyć COVID-19 w warunkach domowych?

To pytanie dość kontrowersyjne, a jednocześnie istotne, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne obłożenie szpitali oraz liczbę osób, które przechodzą chorobę w sposób ciężki i zmagają się z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagającą stałego podłączenia do respiratora. Większość pacjentów nie wymaga jednak hospitalizacji, a jedynie leczenia w warunkach domowych. W takich przypadkach pomocne są preparaty tożsame do tych stosowanych przy infekcjach górnych dróg oddechowych oraz odpowiednia suplementacja, o której więcej informacji napisaliśmy niżej. Warto jednak wiedzieć, że pacjent, który leczony jest w warunkach domowych, a u którego występuje ryzyko ciężkiego przebiegu choroby (na przykład jest w grupie osób powyżej 75 roku życia) powinien być stale monitorowany.

Leczenie koronawirus w domu krok po kroku:

W przypadku wystąpienia lekkich objawów choroby zaleca się stosowanie leków przeciwkaszlowych, udrażniających drogi oddechowe. Może być to ulubiony syrop lub roztwór do picia, taki jak FLUIMUCL MUKO. Jest to jeden z leków bez recepty przeznaczony do krótkotrwałego stosowania u pacjentów z objawami infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych. Pozwala na oczyszczenie wydzieliny oraz ułatwia jej odkrztuszanie. Stosowanie leków przeciwkaszlowych ułatwi codzienne funkcjonowanie w czasie kwarantanny.

W przypadku wystąpienia podwyższonej gorączki, zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych bazujących na paracetamolu lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wiele z tych leków dostępnych jest bez recepty i z pewnością znajdują się one w domowej apteczce.

Jeśli do uporczywych objawów należy także ból mięśni oraz stawów, można zażyć leki przeciwbólowe bazujące na ibuprofenie. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek i nie łączyć leków opartych na paracetamolu z lekami przeciwbólowymi.

Nie zaleca się stosowania preparatów o działaniu przeciwwirusowym, zwłaszcza tych charakteryzujących się wątpliwą skutecznością lub z dowiedzioną nieskutecznością.

Stosowanie leków powinno zostać jednak wcześniej skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu.

Co robić, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia?

Lekoterapia to jednak nie wszystko, co można zrobić w przypadku zakażenia koronawirusem COVID-19. Oto kilka porad, które pozwolą szybciej wrócić do zdrowia oraz wspomogą leczenie COVID-19 w domowych warunkach:

  • Odpoczynek. To absolutna podstawa, która zapewnia szybką regenerację organizmu, który skieruje całą energię do walki z chorobą.
  • Odpowiednie nawodnienie. Jest szczególnie istotne w przypadku gorączki, kiedy organizm traci dużą ilość wody.
  • Woda z miodem. Może okazać się szczególnie pomocna w przypadku suchego kaszlu i złagodzić podrażnione gardło.

Suplementacja i witaminy a COVID-19.

Zarówno podczas wystąpienia objawów choroby, jak i przed wystąpieniem objawów chorobowych (prewencyjnie) poleca się także zaopatrzyć w zapas witaminy D. Właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące sprawiają, że witamina D może być w korzystna w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Chociaż jej rola w przebiegu COVID-19 wciąż budzi dużo kontrowersji, warto zapoznać się z zaleceniami suplementacji tej witaminy. To właśnie jej niedobór może powodować obniżoną odporność i prowadzić do cięższego przebiegu choroby. 

W jakich przypadkach należy udać się do lekarza?

Zakażenie koronawirusem, w szczególności COVID-19, może prowadzić do bardzo dynamicznych zmian stanu zdrowia. W przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, szczególnie:

  • bólu w klatce piersiowej
  • trudności z oddychaniem
  • dezorientacji
  • niebieskawego zabarwienia ust lub twarzy

należy niezwłocznie udać się na konsultacje do lekarza medycyny rodzinnej. Objawy te mogą być wskazaniem do hospitalizacji. Obecnie konsultacje z zakresu medycyny rodzinnej odbywają się także w formie teleporad oraz chatu z lekarzem rodzinnym. Nie należy lekceważyć także skutków ubocznych występujących z powodu COVID-19. Mogą one wystąpić zwłaszcza w przypadku ciężkie przebiegu choroby i objawiać się gorszą wydolnością oddechową oraz ogólnym osłabieniem. W takim wypadku warto pomyśleć o dodatkowym uzupełnianiu ewentualnych niedoborów witaminy D oraz witaminy C, które pozwolą na szybszą regenerację organizmu.

Warto pamiętać, że wiele osób zakażonych przechodzi COVID-19 w warunkach domowych, bez konieczności hospitalizacji. Odpowiednia suplementacja oraz skuteczna i sumienna lekoterapia mogą znacząco złagodzić przebieg choroby.

Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznego dystansu społecznego oraz unikaniu skupisk, w których może dojść do ewentualnego zakażenia.

Szukasz sprawdzonego sposobu na uporczywy, mokry kaszel? Poznaj nasze produkty z serii FLUIMUCIL FORTE oraz FLUIMUCIL MUKO – Twój sprawdzony sposób na kaszel. 

Back To Top