skip to Main Content
Kaszląca Kobieta

Kaszel wykrztuśny – co musisz wiedzieć?

Zastanawiasz się, czym jest kaszel wykrztuśny? Skąd bierze się kaszel wykrztuśny i jak go zwalczyć? Odpowiedzi udzielają eksperci FLUIMUCIL.

Czym jest kaszel wykrztuśny?

Kaszel wykrztuśny to nic innego jak kaszel produktywny, zwany też inaczej kaszlem mokrym. Występuje on w sytuacji, kiedy podczas kaszlu dochodzi do odkrztuszania się tak zwanej plwociny.

Plwocina może mieć różny charakter, który jest ściśle związany z przyczyną powstania kaszlu.

Warto wiedzieć, że kaszel mokry występuje często jako następstwo kaszlu suchego i jest związany z rozwiniętą w organizmie infekcją bakteryjną lub wirusową.

Głównym zadaniem kaszlu wykrztuśnego jest oczyszczenie dróg oddechowych oraz usunięcie z nich zalegającej wydzieliny.

Kaszel mokry, w porównaniu do kaszlu suchego nie jest gwałtowny i nasila się w godzinach porannych, kiedy po całej nocy w drogach oddechowych zebrało się nieco więcej wydzieliny.

Jakie są objawy mokrego kaszlu?

Oprócz standardowej wydzieliny występującej przy odkrztuszaniu, w trakcie mokrego kaszlu można zauważyć także wydzielinę wydobywającą się z gardła, nosa oraz oskrzeli.

Dodatkowo mogą pojawić się objawy bólu w klatce piersiowej, drapania w gardle czy duszności.

Samo zidentyfikowanie objawów mokrego kaszlu jest możliwe dzięki obserwacji wydalanej wydzieliny. Wydzielina o ropnym charakterze może wskazywać na bakteryjną infekcję dróg oddechowych , taką, jak zapalenie zatok, ropne zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc.

Gęsta, śluzowa wydzielina może świadczyć o wstępowaniu tak zwanej obturacyjnej choroby płuc, czyli przewlekłego zapalenia oskrzeli i towarzyszącej mu rozedmy płuc.

Infekcjom wirusowym towarzyszy zazwyczaj niewielka ilość wydalanej wydzieliny z dróg oddechowych. Wydzielina ta ma postać śluzu.

Występowanie w wydzielinie grudek może świadczyć o mukowiscydozie lub zakażeniu o podłożu grzybiczym.

Kiedy kaszel mokry powinien nas szczególnie niepokoić?

Kaszel mokry jest powodem do niepokoju w sytuacji, kiedy pomimo zastosowanej terapii jego intensywność nie ustaje. Kaszel mokry powinien ustąpić po kilku, maksymalnie kilkunastu dniach.

Jeśli pomimo stosowania odpowiednich preparatów z naszych górnych dróg oddechowych wciąż wydobywa się wydzielina – warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który ustali, dlaczego mokry kaszel nadal występuje lub zleci dodatkowe badania diagnostyczne.

Niepokoić powinna nas także obecność krwi w wydalanej wydzielinie. Takie sytuacje wymagają pilnej diagnostyki, gdyż występowanie krwi może świadczyć o chorobach takich, jak gruźlica, nowotwór płuc, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

Krwioplucie może być także jednym z objawów mechanicznego uszkodzenia płuc.

Jakie leki stosować na mokry kaszel?

Zastosowana lekoterapia powinna być dostosowania do rodzaju występującego kaszlu. Należy zdefiniować, czy głównym powodem występowania kaszlu mokrego jest infekcja na tle wirusowym, czy bakteryjnym.

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiednich leków ułatwiających odkrztuszanie. W ofercie FLUIMUCIL znajdują się 3 produkty dostosowane do wieku oraz intensywności występujących objawów.

Back To Top