skip to Main Content
Kaszląca Dziewczynka W Niebieskiej Bluzce

Kaszel u dziecka w nocy. Czy jest groźny i jak mu zaradzić?

Kaszel u dziecka w nocy. Czy jest groźny i jak mu zaradzić?

Nocny kaszel bywa niezwykle uporczywą przypadłością dla dorosłych, nie wspominając o tym, jak męczący może być dla dzieci. Jakie są przyczyny nocnego kaszlu u dziecka? Czy są na niego jakieś sposoby?

Kaszel suchy

W przypadku nocnego kaszlu praktycznie zawsze mamy do czynienia z kaszlem suchym – pojawia się on znacznie częściej od kaszlu mokrego. Suchy kaszel u dziecka wpływa negatywnie na komfort zarówno dziecka, jak i rodziców. Ten rodzaj kaszlu może pojawić się o każdej porze roku.

Co go powoduje?

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Przyczyną występowania suchego kaszlu może być oczywiście infekcja górnych dróg oddechowych, w tym przeziębienie lub grypa. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest.

Co może być przyczyną suchego kaszlu u dziecka?

Refluks żołądkowo-przełykowy

To jedna z głównych przyczyn występowania kaszlu u dziecka. Dolegliwość często dotyka małych dzieci i jest możliwa do zdiagnozowania za pomocą badania USG. W tym wypadku najlepszym sposobem na walkę z refluksem jest ustawienie głowy dziecka w pozycji wyższej od jego brzucha.

Zbyt suche powietrze

Zbyt suche powietrze powoduje podrażnienie dróg oddechowych oraz nadmierne wysuszenie śluzówki.

Optymalne nawilżenie powietrza powinno wynosić od 40 do 50 procent. Wyższy poziom nawilżenia może doprowadzić do powstawania pleśni oraz drobnoustrojów.

Pomocne w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia pomieszczeń są specjalne urządzenia nawilżające, które dodatkowo monitorują obecny poziom nawilżenia otoczenia.

Alergia

Alergia, która wywołuje suchy kaszel u dziecka może być związana z uczuleniem na roztocza, sierść zwierząt, mleko, pyłki oraz pleśń.

Do potwierdzenia uczulenia na któryś w wymienionych wyżej alergenów konieczne jest wykonanie testów u alergologa.

Astma

Suchy, męczący kaszel nocny u dziecka może być jednym z objawów astmy. Wówczas nocny kaszel związany jest bezpośrednio ze zmianą w układzie oddechowym.

Przewlekłe spływanie wydzieliny po tylnej części gardła

Jest to częsta przyczyna nocnego kaszlu u dzieci. Pojawia się w sytuacji, kiedy w nosie produkowana jest zbyt duża ilość śluzu. Śluz ten zbiera się w tylnej ścianie nosa w ciągu dnia, a w momencie zmiany pozycji – ścieka z tylnej części gardła do do dróg oddechowych powodując podrażnienie i wywołując reakcję obronną w postaci kaszlu.

Jeśli pomimo stosowania zaleconych przez pediatrę leków oraz wykonaniu niezbędnych badań Twoje dziecko wciąż cierpi na nocne napady suchego kaszlu, warto wykonać dodatkową diagnostykę.

Rzadszymi powodami suchego kaszlu u dziecka (zwłaszcza takiego, który utrzymuje się przez kilka tygodni) mogą być bowiem:

  • Niewydolność krążenia związana z zaburzeniami pracy lewej komory serca
  • Ostre zapalenie krtani
  • Zapalenie zatok
  • Krztusiec, powodujący ostre ataki suchego kaszlu

Jak odróżnić kaszel mokry od suchego?

Mokry kaszel nazywany jest także kaszlem produktywnym, gdyż dochodzi tutaj do odkrztuszania się zalegającej wydzieliny. Suchy kaszel nazywany jest natomiast kaszlem nieproduktywnym, ponieważ nie dochodzi podczas niego do wydalania się wydzieliny.

Mokry kaszel zdecydowanie rzadziej występuje w nocy – jego występowanie można jednak zauważyć o poranku, kiedy w drogach oddechowych zebrała się większa ilość wydzieliny oraz w ciągu dnia.

Mokry kaszel występuje często jako następstwo kaszlu suchego – zwłaszcza, jeśli kaszel jest jednym z objawów szerzącej się u dziecka infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Mokry kaszel pojawia się kilka dni po wystąpieniu kaszlu suchego, a jego głównym celem jest oczyszczenie dróg oddechowych z zalegającej wydzieliny oraz drobnoustrojów.

Jeśli nie jesteś pewien, z jakim kaszlem zmaga się Twoje dziecko – pomocna może być wizyta u pediatry, który pomoże Ci w określeniu rodzaju kaszlu oraz możliwej jego przyczyny.

Jeśli Twoje dziecko ma problemy z kaszlem o poranku, możesz zdecydować się także na zastosowanie preparatu FLUIMUCIL MUKO JUNIOR dostępnego w praktycznie każdej aptece.

FLUIMUCIL MUKO JUNIOR przeznaczony jest dla dzieci powyżej 3 roku życia i pomaga w odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. Stosowanie tego preparatu w przypadku chorób układu oddechowego jest wskazane w momencie, kiedy u Twojego dziecka występuje kaszel mokry.

Back To Top