skip to Main Content
Kaszel Mokry Artykuł Kobieta Siedząca Na łóżku

Kaszel mokry – jakie są przyczyny i leczenie?

Kaszel mokry – dolegliwość, z którą do czynienia miał zapewne nie jeden z nas. Jest to jeden z najczęściej występujących objawów chorobowych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jednak czy wiesz, jakie są jego przyczyny oraz leczenie?

Czym jest kaszel mokry?

Mokry kaszel to nic innego, jak gwałtowny ruch wyrzucenia powietrza z dróg oddechowych, połączony z głośnym chrząknięciem. Kaszel mokry nazywany jest inaczej kaszlem produktywnym, gdyż jest korzystny, a nawet – niezbędny.

Mokry kaszel pozwala na odkrztuszenie się zalegającej wydzieliny z górnych dróg oddechowych. W przypadku, kiedy taka wydzielina nie jest usuwana z organizmu, może dojść do różnego rodzaju powikłań.

Bywają jednak sytuacje, w których skuteczność mokrego kaszlu nie jest wystarczająca. Zalegający materiał może być zbyt gęsty, a odruchy kaszlowe mogą nie wykrztuszać wydzieliny z dróg oddechowych.

W takiej sytuacji warto zastosować leki wykrztuśne, które ułatwią odkrztuszanie i przyspieszą powrót do zdrowia po infekcji dróg oddechowych.

Jakie są przyczyny kaszlu mokrego?

Kaszel mokry bardzo często jest następstwem kaszlu suchego. Przyczyną mokrego kaszlu mogą być:

  • zapalenie zatok,
  • alergia,
  • mukowiscydozą,
  • zapalenie zatok,
  • zapalenie płuc,
  • przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją,
  • przewlekła choroba płuc.

Przyczyny kaszlu a wydzielina

Istotny do zdefiniowana przyczyny kaszlu jest także kolor wydalanej z dróg oddechowych wydzieliny. Ta różni się w zależności od przyczyny powstania kaszlu.

Zielona, żółta lub ropna wydzielina może świadczyć o wystąpieniu infekcji bakteryjnej, takiej jak zapalenie zatok, zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli.

Wydzielina w kolorze przezroczystym to oznaka wystąpienia infekcji o podłożu wirusowym. Jeśli kaszel jest przezroczysty, a jednocześnie lepki – może to świadczyć o astmie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej umówić się na wizytę u pulmonologa lub alergologa. Astma może być bowiem także skutkiem ubocznym reakcji alergicznej organizmu.

Wystąpienie wydzieliny w formie czopków lub grudek może być oznaką grzybicy płuc lub mukowiscydozy. W obu wypadkach niezbędna będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który następnie może zlecić dodatkowe badania oraz diagnozowanie u lekarza pulmonologa.

Pamiętaj, że mukowiscydoza wymaga nie tylko opieki pulmonologa, ale także dietetyka, fizjoterapeuty a czasem psychoterapeuty.

Występowanie wydzieliny z elementami krwioplucia to może być efektem zapalenia oskrzeli, bakteryjnego zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, gruźlicy a nawet raka.

W przypadku wystąpienia objawów krwioplucia nie zwlekaj i jak najszybciej umów się na wizytę kontrolną do lekarza specjalisty. Ważna jest tutaj skuteczna oraz szybka diagnoza.

Jeśli materiał przybiera gęstą konsystencję i jest wydzielana w dużych ilościach, należy zbadać się pod kątem wystąpienia obturacyjnej choroby płuc lub przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Leczenie kaszlu mokrego

Skuteczne w przypadku leczenia kaszlu mokrego są leki ułatwiające odkrztuszanie oraz rozrzedzające wydzielinę.

Leki takie dostępne są w aptekach stacjonarnych oraz internetowych w wersji tabletek musujących oraz granulatów do rozpuszczenia.

Należy jednak pamiętać, że stosowanie leków ułatwiających wydalanie wydzieliny polecane jest w sytuacji, kiedy przyczyna kaszlu jest łatwa do zdefiniowania i wynika z klasycznej, wirusowej lub bakteryjnej infekcji dróg oddechowych.

Jeśli istnieje podejrzenie gruźlicy, nowotworu czy zapalenia płuc – stosowanie preparatów przeciwkaszlowych i ułatwiających odkrztuszanie będzie leczyć jedynie objawy, ale nie wyleczy przyczyny występowania kaszlu.

W takich sytuacjach należy udać się do lekarza, który opracuje skuteczny plan leczenia oraz zaleci stosowanie specjalistycznych leków – często dostępnych jedynie na receptę.

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że przyczyną kaszlu jest wystąpienie infekcji wirusowych lub infekcji bakteryjnych, stosowanie dodatkowych preparatów ułatwiających odkrztuszanie znacząco poprawi komfort życia, a dodatkowo oczyści drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny.

Leczenie kaszlu – domowe sposoby

Zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę można także usunąć stosując domowe rozwiązania. W leczeniu kaszlu pomocne będą między innymi inhalacje.

Inhalacje pomagają rozszerzyć drogi oddechowe oraz rozrzedzić wydzielinę, dzięki czemu jest odkrztuszanie jest łatwiejsze. Zaleca się dodatkowe stosowanie olejków eterycznych, szczególnie tych o dodatkowym działaniu antybakteryjnym lub przeciwwirusowym, a także te rozrzedzające wydzielinę.

W leczeniu mokrego kaszlu skuteczne może okazać się także klasyczne oklepywanie pleców, które ułatwia odrywanie się wydzieliny.

Przy kaszlu mokrym warto sporządzić także syrop z cebuli. Przyrządzenie syropu z cebuli jest proste, gdyż potrzebne są jedynie 2 składniki: cebula oraz miód. Należy jednak pamiętać, aby syropu nie pić bezpośrednio przed snem, gdyż może on wzmagać odruchy kaszlowe.

Skąd wiedzieć, czy to kaszel mokry, czy kaszel suchy?

Suchy kaszel znacząco różni się od mokrego kaszlu. Kaszel suchy zwany jest także nieproduktywnym, gdyż nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny.

Oba z nich są związane z chorobami układu oddechowego, natomiast jedynie kaszel mokry występuje z dodatkowym odkrztuszaniem.

Kaszel suchy często jest męczący oraz napadowy. Kaszel mokry (kaszel produktywny) występuje natomiast często w godzinach porannych, kiedy w drogach oddechowych zebrała się zalegająca wydzielina.

Oba rodzaje kaszlu poddaje się natomiast leczeniu objawowym, aby zniwelować negatywne skutki kaszlu lub ułatwić odkrztuszanie wydzieliny z układu oddechowego.

Back To Top