skip to Main Content
Kobieta Oddychająca

Jakie są główne funkcje dróg oddechowych?

Czy wiesz, że około połowa funkcji zachodzących w naszym organizmie dzieje się przy udziale lub pomocy komórek tlenowych? Nasz układ oddechowy stale pracuje, aby zapewnić nam dostęp do życiodajnego tlenu, który napędza nasz organizm, w tym najważniejsze organy – takie, jak mózg.

Budowa układu oddechowego

Układ oddechowy zapewnia wymianę gazów oddechowych (tlenu oraz dwutlenku węgla) w naszym organizmie. Odpowiada także za tak zwaną wymianę gazową. Jak zbudowany jest nasz układ oddechowy? Składa się on z:

  • górnych dróg oddechowych,
  • dolnych dróg oddechowych,
  • płuc, będących głównym narządem wymiany gazowej.

Z poniższego artykułu dowiesz się, z czego konkretnie składają się poszczególne elementy układu oddechowego. Poznasz także najważniejsze choroby układu oddechowego.

Górne drogi oddechowe

Górne drogi oddechowe składają się z jamy nosowej oraz gardła. Zadaniem górnych dróg oddechowych jest przede wszystkim ogrzanie oraz oczyszczenie powietrza wprowadzanego do płuc.

Górne drogi oddechowe posiadają nabłonek zaopatrzony w rzęski i gruczoły śluzowe. Wnętrze jamy nosowej zaopatrzone jest także we włoski, które zapobiegają przedostawaniu się do płuc pyłków.

Woda zawarta w gruczołach śluzowych pozwala natomiast na nawilżenie powietrza, dzięki czemu tlen w łatwiejszy sposób przedostaje się do krwioobiegu.

Górne drogi oddechowe pozwalają nam także na pozbycie się niepotrzebnych zanieczyszczeń – kichanie lub odkrztuszanie ma na celu pozbycie się z organizmu zbędnych pyłków oraz nieczystości.

Po przejściu przez jamę nosową, powietrze transportowane jest do gardła. To miejsce, w którym nasze drogi oddechowe oraz układ pokarmowy krzyżują się.

Oddychanie przez nos jest o wiele bardzie wskazane od oddychania ustami – zwłaszcza w sytuacji, kiedy nasz organizm narażony jest na zbyt niską temperaturę lub przebywamy w miejscu, w którym jest dużo zanieczyszczeń.

Oddychanie przez usta skraca drogę powietrza, przez co trafia ono bezpośrednio do tchawicy, jednocześnie pozbawiając szansy na ogrzanie, nawilżenie oraz oczyszczenie powietrza w jamie nosowej.

Dolne drogi oddechowe

Zaraz po przedostaniu się przez górne drogi oddechowe, powietrze trafia do krtani. To właśnie miejsce, w którym znajduje się nasz ośrodek głosu.

Krtań zbudowana jest ze chrząstek, które są ze sobą połączone za pomocą więzadeł oraz mięśni.

Ważną funkcję pełni tutaj nagłośnia (czyli ruchoma chrząstka). Nagłośnia pełni funkcję zastawki, która w trakcie wydobywania głosu unosi się do góry i tym samym pozwala na transport powietrza do tchawicy oraz krtani.

W momencie przełykania nagłośnia opada, zamykając tym samym dostęp do pozostałej części układu oddechowego.

Prosto z krtani powietrze transportowane jest do tchawicy. W górnej części klatki piersiowej tchawica rozgałęzia się na dwa oskrzela.

Płuca

Płuca to główne narządy wymiany gazowej naszego organizmu. Z zewnątrz osłonięte są one cienką błoną, zwaną inaczej opłucną.

Wewnątrz płuc oskrzela rozgałęziają się na coraz mniejsze kanaliki oraz pęcherzyki. Na ich końcach znajdują się tak zwane pęcherzyki płucne.

Pęcherzyki płucne otoczone są naczyniami włosowatymi. Pomiędzy pęcherzykami płucnymi a narzędziami włosowatymi dochodzi do tak zwanej wymiany gazowej.

Funkcje układu oddechowego

Układ oddechowy pełni wiele funkcji, które są nam bezwarunkowo potrzebne do życia. Poszczególne narządy są odpowiedzialne za spełnienie różnych funkcji i wszystkie są ze sobą powiązane.

  • Zadaniem jamy nosowej jest przede wszystkim ogrzanie, nawilżenie oraz oczyszczenie powietrza
  • Rolą zatok przynosowych jest przede wszystkim wyrównanie ciśnienia podczas oddychania. Zatoki to także narząd, który chroni mózgoczaszkę przed urazami mechanicznymi
  • Tylna ściana gardła zapobiega zachłyśnięciu się. Gardło zapewnia także transport pokarmu do układu pokarmowego oraz pełni funkcję immunologiczną
  • Mięśnie krtani odpowiadają za wydobycie dźwięku oraz regulowanie jego natężenia i tonu
  • Tchawica pozwala na usunięcie zalegającej wydzieliny z organizmu, przykładowo podczas wystąpienia infekcji bakteryjnej lub wirusowej
  • Oskrzela oraz oskrzeliki to narząd, który zapewnia precyzyjne dotarcie powietrza do wszystkich pęcherzyków płucnych
  • Funkcją płuc jest umożliwienie wymiany gazowej, czyli pobieranie tlenu i wydzielanie dwutlenku węgla

Główne choroby układu oddechowego

Należy pamiętać, że zaburzenia funkcji układu oddechowego mogą mieć bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i prowadzić do wielu ważnych chorób.

Część z nich rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub inhalacyjną – należą do nich przede wszystkim choroby wywołane infekcjami wirusowymi.

Do zarażenia następuje najczęściej w sytuacji, kiedy zainfekowana osoba kicha lub kaszle w naszym pobliżu.

Choroby wywołane infekcją wirusową oraz infekcją bakteryjną to najczęstsze przyczyny problemów z układem oddechowym.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli po zastosowanej terapii objawy nie ustępują, konieczna jest dalsza diagnostyka oraz wykonanie specjalistycznych badań.

Back To Top