Zastanawiasz się, gdzie kupić leki Fluimucil? Przedstawiamy listę miejsc, w których dostaniesz produkty marki Fluimucil!…

Czym jest mukowiscydoza? TOP fakty.
Mukowiscydoza to jedna z chorób atakująca układ oddechowy oraz układ pokarmowy. Chcesz wiedzieć, jak rozpoznać mukowiscydozę, jakie zmiany powoduje w naszym organizmie oraz czy jest dziedziczna?
Czym jest mukowiscydoza?
Mukowiscydoza należy do rzadkich chorób przewlekłych, ogólnoustrojowych i kompleksowych. W praktyce oznacza to, że w miarę jej postępowania występują dysfunkcje różnych narządów wewnętrznych w naszym organizmie.
Organizm osoby chorej produkuje nadmierną ilość lepkiego śluzu, który powoduje zaburzenia narządów. Narządy śluzowe umiejscowione są w układzie pokarmowym, oddechowym oraz rozrodczym i właśnie te elementy narażone są na największe dysfunkcje.
Jednym z głównych objawów mukowiscydozy jest przewlekła choroba oskrzelowo-płucna, a także niewydolność trzustki. Następstwem tych objawów są zaburzenia trawienia i wchłaniania.
Można więc powiedzieć, że choroba ta atakuje 3 główne obszary naszego organizmu:
- Układ oddechowy – powodując zatykanie oskrzeli i utrudniając oddychanie,
- Układ trawienny – poprzez zatykanie przewodów odpowiedzialnych za wydzielanie enzymów trawiennych w trzustce,
- Układ rozrodczy – śluz powoduje zatkanie nasieniowodów, które prowadzi do niepłodności.
Jakie są główne objawy mukowiscydozy?
Objawy mukowiscydozy można zauważyć już podczas pierwszych dni życia. W przypadku dzieci jednymi z głównych objawów są powracające infekcje górnych dróg oddechowych, tłuszczowe biegunki oraz ogólne problemy w rozwoju (takie, jak mniejsza masa ciała oraz opóźnienie w rozwoju fizycznym).
U dorosłych, jednymi z pierwszych niepokojących objawów są powracające zakażenia dróg oddechowych, dolegliwości w obszarze układu pokarmowego oraz obecność śluzowej wydzieliny.
Często występującym objawem jest także przewlekły, uporczywy kaszel.
Objawy te mogą mieć charakter postępujący – od przewlekłych zakażeń, aż do niewydolności płucnej.
Warto jednak zaznaczyć, że potocznie mówi się o tak zwanej „triadzie głównych objawów”, czyli zaburzeń z zakresu układu oddechowego, pokarmowego oraz występowania tak zwanego słonego potu.
Słony pot wynika z wysokiego stężenia chloru oraz sodu w pocie.
Objawy mukowiscydozy w układzie oddechowym:
- przewlekły kaszel i obecność śluzowej wydzieliny,
- przewlekłe, ostre zapalenie dróg oddechowych – w tym płuc, zatok przynosowych, oskrzelików,
- problemy z prawidłowym oddychaniem, tzw. „świszczący oddech”, duszności,
- możliwe polipy w nosie,
- krwioplucie z dróg oddechowych,
- obturacja oskrzeli,
- przewlekła choroba oskrzelowo-płucna, spowodowana nawracającymi stanami zapalnymi dróg oddechowych.
Objawy mukowiscydozy w układzie trawiennym:
- upośledzenie funkcjonowania trzustki,
- występowanie tak zwanej biegunki tłuszczowej (czyli obfitych stolców z podwyższoną zawartością tłuszczu),
- niska masa ciała,
- kamica żółciowa,
- powiększenie lub marskość wątroby,
- wypadanie śluzówki odbytu.
Dodatkowe objawy mukowiscydozy:
- słony pot,
- możliwe problemy z rozwojem tkanki mięśniowej,
- przepukliny pachwinowe u mężczyzn,
- niepłodność (występujaca u około 90% mężczyzn)
- zwiększone ryzyko wystąpienia cukrzycy,
- ciągłe uczucie zmęczenia,
- tzw. palce pałeczkowate.
Leczenie mukowiscydozy
Plan leczenia mukowiscydozy opiera się zazwyczaj na łagodzeniu jej objawów. U niektórych pacjentów stosuje się także odpowiednią antybiotykoterapię.
Leczenie objawów w zakresie dróg oddechowych skupia się głównie wokół stosowania odpowiednich leków rozrzedzających zalegającą wydzielinę oraz ułatwiających jej wydalanie – takich, jak Fluimucil Muko. Oprócz leków stosuje się także odpowiednią fizjoterapię układu oddechowego skupiająca się wokół odpowiednio dobranych ćwiczeń oddechowych.
Terapia w przypadku objawów w obszarze układu pokarmowego opiera się głównie na dostarczaniu do organizmu odpowiednich witamin – szczególnie tych z grupy A, K, E oraz D, które regulują niedobór enzymów trzustkowych.
Dodatkowym aspektem powinna być wysokoenergetyczna dieta, przygotowana z pomocą wyspecjalizowanego dietetyka.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że leczenie mukowiscydozy wymaga ścisłej współpracy specjalistów z różnych dziedzin – pulmonologa, fizjoterapeuty, dietetyka, a nierzadko także psychoterapeuty.
Powikłania przy mukowiscydozie
W przypadku osób chorych na mukowiscydozę objawy widoczne są praktycznie każdego dnia życia. Chory jest szczególnie narażony na powracające infekcje górnych dróg oddechowych.
Zakażenia i infekcje wyniszczają układ oddechowy oraz osłabiają jego wydolność. Z tego powodu może dochodzić do chorób towarzyszących, takich jak odma płucna czy krwioplucie. Ostatecznie może to doprowadzić także do całkowitej niewydolności oddechowej.
Chorzy z objawami mukowiscydozy w obrębie układu oddechowego są narażeni na niewydolność trzustki, marskość wątroby oraz niedrożność jelit.
Mukowiscydoza, o czym wspominaliśmy także we wcześniejszej części tego artykułu – prowadzi także do niepłodności u większości mężczyzn z tą chorobą.
Czy mukowiscydoza jest dziedziczna?
Tak, mukowiscydoza jest chorobą dziedziczną. Przyczyną choroby jest mutacja genu odpowiedzialnego chociażby za syntezę błonkowego kanału chlorkowego.